FAQ do RFID i NFC
Najczęściej zadawane pytania na temat systemów RFID i NFC.
Jak działa RFID?
RFID (z ang. radio frequency identification) opisuje system, składający się z transpondera stanowiącego elektroniczną pamięć danych oraz urządzenia odczytu. W ten sposób zapisywane są na kartach bankowych takie informacje jak nazwiska i dane konta, które mogą być odczytywane bezdotykowo przez fale elektromagnetyczne z wykorzystaniem czytnika, a także przez niektóre smartfony.
Jak działa NFC?
NFC (z ang. near field communication) to bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna, umożliwiająca transmisję danych na krótkich dystansach przy pomocy fal radiowych. Przykładem tego jest np. wymiana danych w trakcie płatności bezgotówkowej, wykonywanej zbliżeniowo przy pomocy karty kredytowej.
Gdzie RFID znajduje zastosowanie?
Oprócz kart bankowych, dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy przechowywanie danych za pomocą RFID jest stosowane również dla kart lojalnościowych, bonów upominkowych, kart ubezpieczeniowych czy innych kart identyfikacyjnych. RFID dzięki szybkiej wymianie informacji jest często wykorzystywane w kartach kontroli dostępu, rejestrowaniu czasu pracy, systemach ERP czy w logistyce.
Jak rozpoznać, czy karta posiada kodowanie RFID lub NFC?
Symbole i miejsce ich ulokowania mogą się nieco różnić, w zależności od operatora. Wiarygodne informacje podają banki, informując który symbol w jakim jest celu używany. Na przykład w paszporcie chip znaj
Jak działa etui ochronne na kartę RFID?
Etui RFID zapewnienia ochronę przed falami radiowymi, dzięki czemu przechowywane dane nie mogą być odczytane. Emisja sygnału radiowego jest zablokowana dla czytników kart.